Przemek Górczyk Podcast

Co Starożytny Egipt Mówi o Dzisiejszym Świecie i Człowieku, Powojenna Polska - prof. dr hab. Karol Myśliwiec #93

December 14, 2022 Przemek Górczyk Season 1 Episode 93
Przemek Górczyk Podcast
Co Starożytny Egipt Mówi o Dzisiejszym Świecie i Człowieku, Powojenna Polska - prof. dr hab. Karol Myśliwiec #93
Show Notes

🎬 🗣️ Oglądaj i komentuj na YouTube: https://youtu.be/yJDfFgqA0zQ

Prof. dr hab. Karol Myśliwiec jest światowej sławy archeologiem, egiptologiem i romanistą, profesorem w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, gdzie od 2010 r. kieruje Zakładem Egiptologii. Od 2013 r. jest członkiem rzeczywistym PAN oraz członkiem trzech Komitetów PAN (Nauk Pra- i Protohistorycznych, Komitetu Badań nad Kulturą Antyczną i Komitetu Nauk Orientalistycznych).

Profesor studiował archeologię śródziemnomorską (pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego) i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w wielu różnych wykopaliskach polskich i zagranicznych na terenie Egiptu, Syrii, Sudanu i Cypru. W latach 1985-1995 prowadził wykopaliska ratunkowe w Tell Atria (starożytne Athribis w Delcie Nilu). Od 1987 r. do 2015 r. kierował pracami polsko-egipskiej misji archeologicznej w Sakkarze. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2005 za publikację „The Tomb of Merefnebef” – dwutomowej monografii poświęconej unikatowemu zespołowi grobowemu Starego Państwa należącemu do wezyra Merefnebefa. Odkrycie tego grobowca w 1997 r. stało się ogromną sensacją w świecie nauki.

LINKI:
ORDER UŚMIECHU: https://pan.pl/blog/prof-karol-mysliwiec-swiatowej-slawy-archeolog-i-egiptolog-przyjaciel-dzieci-dolaczyl-dzisiaj-do-grona-kawalerow-orderu-usmiechu/
WIKIPEDIA: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_My%C5%9Bliwiec
IKSiO PAN: http://www.iksiopan.pl/index.php/pl/struktura/pracownicy-pl/27-prof-dr-hab-karol-jan-mysliwiec